Náš lyžařský oddíl má v Rokytnici mnohaletou tradici, jehož kořeny sahají až do roku 1946, kdy byl ustanoven lyžařský odbor.

Postupně se oddíl začínal rozvíjet a od šedesátých let min. století LK postupně zaznamenával první větší úspěchy. Začali se prosazovat jména jako V. Patočka, M. Martínek, Jan Samohel st. nebo generace V. Brauna, M. Jona, B. Patočky, J.Jirmana, P. Udatného a B. Chárové. Z mladší generace pak vynikla Tereza Chárová a především Filip Trejbal. Byl to právě Filip, kdo klubu zajistil v roce 2005 historicky největší úspěch, když získal titul juniorského mistra světa ve slalomu.

V současné době se náš lyžařský klub neustále rozrůstá, k lyžování vedeme děti od přípravky až po juniory. Ze současné generace největší úspěch zaznamenal Lukáš Svatoš, který v roce 2019 získal v ml. žácích titul mistra republiky ve slalomu i obřím slalomu.

Aktuálně k lyžování využíváme hlavně skiareál Horní Domky, na začátku a konci zimní sezony trénujeme případně i ve Špindlerově mlýně, popř. v Harrachově.

Samozřejmostí je absolvování podzimních a jarních ledovců, v nabídce je vždy 5 týdenních ledovců (4+1), většinou jezdíme na rakouský Mölltal.

V létě vždy probíhají 3 týdenní soustředění, na začátku a konci prázdnin v Rokytnici, na přelomu prázdnin ve sportovním centru Nymburk.

Cíl lyžařského klubu:

Je to především koncepční výchova mládeže. Prioritně se snažíme pod vedením kvalitních trenérů rozvíjet u závodníků takovou výkonnost, která jim umožní se poměřovat s těmi nejlepšími v jejich kategorii.

Chceme ale také našim dětem vštípit řád, disciplínu a smysl pro fair-play, tedy hodnoty, které mohou použít a potřebovat v dalších fázích života. Posouváme naše svěřence dál ne pouze jako dobré sportovce, ale pomáháme jim stát se silnými, odolnými a sebevědomými  jedinci. Zároveň myslíme i na ty, kteří nemají lyžování jako „smysl života“, ale mají tento sport rádi a chtějí si ho občas tréninkově zkusit.

Oddíl v datech:

• 18.9.1946 – ustanovení lyžařského odboru (Karel Hezký)
  • Leden 1947 – zmínka o reprezentantech jednoty – skokanech František Janouch, František Hnyk na závodech v Harrachově.
  • Únor 1947 – místní veřejné závody v běhu na náměstí, Studenov a Stráž. Výsledky se nedochovaly. Leden 1948 –závody župy sokolské – sjezd a slalom na svahu u Řezáče, běh se startem a cílem na náměstí.
  • Únor 1948 – závody ČOS – sjezd na svahu u Dvoraček a slalom ze Stráže na náměstí. Skok u obecního hospodářského dvora. Na závodech byl také poprvé přítomen rozhlas.
  • Významným dnem v rokytnickém lyžování byl 27. březen 1949. To se uskutečnily první závody na nově otevřené sjezdové dráze na Lysé hoře. Jel se tenkrát slalom, obří slalom a sjezd. Na této nové trati odpracovali členové klubu stovky brigádnických hodin.
  • Leden 1950 – Krajský přebor – prosadili se: Martínek, Kobr a Doubek. Na Mistrovství republiky do Tater se nominovali: Holatová, Bartonička a ve skoku Pacholík. V těchto letech přední místa obsazovali: Martínek, Kobr, Krause, Doubek, Veselá, Motyčka, Hartig, Janoouch, Pacholík, Bartonička, Holatová, Ditz a Hnyk.
  • 12.11.1952 – byla ustavena Dělnická TJ, do které přešli všichni členové LO. Sloučením DTJ Křižík a TJ Sokol vznikla TJ Spartak.
  • Z potu a píle tehdejších členů vznikal areál v Horních Domkách pod Lysou horou. První lyžařský vlek členové postavili po Harrachovskou cestu a vznikl z původně dřevařské lanovky přemístěné z Jizerských hor.
  • V roce 1963 – byl postaven první kotvový vlek Transporta pod vrchol Lysé hory. V roce 1972 byl prodloužen až na vrchol Lysé hory. Z vrcholu jsou zbudovány dvě sjezdové tratě – modrá a Červená – obě dlouhé 2600 m a v té době to byly nejdelší tratě v Čechách. V provozu zůstala i původní stará Černá sjezdovka. Od těchto let vznikl kádr zaměstnanců, kteří na popud členské základy budoval lyžařský areál do téměř dnešní podoby, kdy vedení a správu lyžařského areálu převzala nově vzniklá (4/2006) Spartak a.s., jejímž jediným akcionářem je TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou.
  • V roce 2006 – bylo zbudováno nové zázemí a odbavovací budova společně s novou lanovou dráhou Horní Domky.